BDAR

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ir kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais.


Užšalę vandens telkiniai – ir linksmybės, ir pavojai!

Data

2021 02 22

Įvertinimas
2
Ekrano kopija (32).png

Žiemą vaikai ir suaugusieji nekantriai laukia kol iškris pirmasis sniegas, o žvarbus šaltukas užtrauks vandens telkinius storu ledu. Tuomet džiaugtis žiemos teikiamais malonumais į lauką patraukia slidžių, snieglenčių, rogučių, pačiūžų bei poledinės žūklės mėgėjai.

Žiemos pradžioje pavojingas plonas, dar nesustorėjęs, tik ką susiformavęs ledas. Jis laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau kad jis išlaikytų žmonių grupę, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti krūmų, medžių ir nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai arba yra šaltinių.

O štai po šaltuko atėjus šiltesniems orams padidėja tikimybė įlūžti. Ledas ima tirpti, netolygiai plonėti – pavyzdžiui, arčiau pakrančių, kur auga žolės ir nendrės, ledas plonėja greičiau nei vandens telkinio viduryje. Kai kur atsiranda properšos, o kartais ledo lytys atskyla kartu su ant jų stovinčiais žmonėmis.

Tokių nelaimių atvejais į pagalbą skuba ugniagesiai gelbėtojai, kiekvieną žiemą jiems tenka gelbėti įlūžusius žiemos pramogų mėgėjus. Galime pasidžiaugti, kad šiemet, sausio mėnesį Lietuvoje  ugniagesiai gelbėtojai išgelbėjo tris įlūžusius žmones. O gelbėti nukentėjusiuosius jie vyko net 33 kartus, tačiau trys asmenys nuskendo nesulaukę pagalbos. Juk ne visuomet gelbėti skęstančiojo gali spėti atvykti ugniagesiai gelbėtojai, todėl, kartais, gali padėti tik netoliese esantys žmonės. Dažnam mūsų kyla klausimas, o ką daryti ir kaip padėti skęstančiam žmogui? Kaip elgtis jei šalia mūsų įlūžta žmogus? Kokiomis parankinėmis priemonėmis galime pasinaudoti? O kaip elgtis jei patys įlūžome? Kaip padėti sau? Į šiuos klausimus padeda atsakyti Ugniagesių gelbėtojų mokyklos specialistai. Mokyklos pareigūnai naudodamiesi mokomosiomis priemonėmis bei sukauptomis žiniomis, sukūrė mokomuosius filmukus skirtus gyventojams.

Džiugu, kad Ugniagesių gelbėtojų mokykloje yra ledo eketės maketas, kurį naudojant, gelbėjimo nuo ledo subtilybių galima mokyti ištisus metus nepriklausomai nuo oro sąlygų, o tuo pačiu besimokantiesiems nėra būtina mokytis lediniame vandenyje ar esant minusinei oro temperatūrai. Su šiuo mokymams skirtu maketu bei kitomis gelbėjimo priemonėmis kasmet apmokoma apie 200 Ugniagesių gelbėtojų mokyklos kursantų bei ugniagesių gelbėtojų.

Norite sužinoti kaip galite padėti į ledinį vandenį įlūžusiam žmogui arba kaip išsigelbėti patiems įlūžus?  Žiūrėkite mokomuosius filmukus ir prireikus gebėsite suteikti pagalbą sau arba kitam nelaimės ištiktam žmogui, o galbūt net išgelbėti gyvybę.

 

Nuoroda į filmukus įkeltus į mokyklos svetainę – https://ugm.lrv.lt/lt/video/iluzusio-ir-pasalinio-civilio-asmens-veiksmai; https://ugm.lrv.lt/lt/video/paties-iluzusio-ir-pasalinio-civilio-asmens-veiksmai-ir-galimybes-islipti